Kotłownia z pompą ciepła powinna spełniać konkretne normy. Są one znacznie mniej restrykcyjne niż dotyczące klasycznych systemów grzewczych. Dzięki temu pompa ciepła może zostać zamontowana w większości budynków mieszkalnych. To alternatywny system grzewczy, który niesie ze sobą niższe koszty utrzymania ciepła w budynku w przyszłości.
Montaż pompy ciepła - jaka lokalizacja?
Montaż pompy ciepła można przeprowadzić w dowolnym miejscu w domu jednorodzinnym. Odpowiednie pomieszczenia przeznaczone na lokalizację pompy ciepła to m.in.:
- pralnia,
- pomieszczenie gospodarcze,
- kuchnia,
- łazienka,
- przedpokój,
- garderoba,
- strych.
Jednostkę można zainstalować niemal w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ nie spala paliwa i nie wytwarza żadnych spalin. Wyjątek stanowią pomieszczenia mieszkalne, których przeznaczeniem jest stały pobyt ludzi. Oznacza to, że w takim pokoju domownicy spędzają codziennie ponad 4 godziny i najczęściej dotyczy to salonu oraz sypialni. Pompa ciepła nie pracuje zbyt głośno, jednak dźwięk może stać się uciążliwy po pewnym czasie. Takie obostrzenie wynika z zapewnienia komfortu mieszkańcom. Pompa swoimi wymiarami jest zbliżona do lodówki, więc jest to całkiem niewielkie urządzenie. Dzięki temu łatwo wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na jej montaż. Może być urządzeniem wolnostojącym lub jednostką podwieszaną.
Kotłownia z pompą ciepła - jakie są wymagania?
Pompa ciepła powinna zostać zainstalowana w pomieszczeniu o odpowiednich wymiarach. Dotyczy to szczególnie minimalnej przestrzeni. Nie może być przygnieciona żadnymi dodatkowymi sprzętami. Do każdego urządzenia dołączona jest dokładna instrukcja montażu, w której zostały zamieszczone wytyczne producenta na temat minimalnych wymiarów pokoju dla lokalizacji jednostki. W instrukcji znajduje się informacja o dokładnych odległościach, które powinny zostać zachowane między pompą a wyposażeniem wnętrza lub elementami konstrukcyjnymi. Dostosowanie się do tych wymogów ułatwi prace instalacyjne oraz serwisowe i konserwacyjne w przyszłości, co podkreśla specjalista ds. serwisu renomowanej firmy montującej pompy ciepła.
Pompa powinna zostać zainstalowana w odpowiednio wentylowanym pokoju, aby jej praca odbywała się z odpowiednią wydajnością. Pomieszczenie powinno mieć wilgotność względną wynoszącą maksymalnie 70% oraz temperaturę utrzymującą się w przedziale od 0 do 35°C. Dobrym pomysłem jest montaż pompy w pobliżu jednostki zewnętrznej. Ułatwi to instalację oraz pozwoli uniknąć inwazyjnych prac, co ma szczególne znaczenie w przypadku wykończonych i wyremontowanych obiektów.