O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

 

Klimatyzacja w domu ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jej przeciwnicy jako największą wadę wymieniają nieprzyjemny zapach, który czasem się z niej wydobywa. Wydobywanie się przykrych zapachów z klimatyzacji jest winą jej właściciela. Co więc zrobić, aby takich problemów uniknąć?

 

Filtry wymagają czyszczenia

 

Każdy klimatyzator posiada przynajmniej jeden filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Urządzenia te mogą usuwać te zanieczyszczenia mniej lub bardziej skutecznie. Najbardziej skutecznie usuwają zanieczyszczenia klimatyzatory z filtrem HEPA. Ten rodzaj filtra wychwytuje kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, a nawet niektóre wirusy i bakterie. Na rynku dostępne są także klimatyzatory wyposażone w filtry z atomami srebra oraz takie, które uwalniają witaminę C. Szukając klimatyzatora należy zwrócić uwagę na to, czy zastosowany przez producenta filtr wymaga częstej wymiany, czy też można go czyścić. Oczywiście w przypadku filtra, który musi być często wymieniany, koszty eksploatacji rosną. W efekcie wielu właścicieli klimatyzacji, aby zaoszczędzić wymienia go rzadko. Wielu właścicieli klimatyzacji zbyt rzadko także go czyści. To właśnie zaniedbania ze strony właściciela klimatyzacji są przyczyną brzydkiego zapachu, który wydostaje się z klimatyzacji. Problemu tego można oczywiście uniknąć.

 

Jak często należy wymieniać lub czyścić filtr?

 

Częstotliwość wymiany i czyszczenia filtra zależy od jego rodzaju. Filtr, który zatrzymuje bardzo drobne zanieczyszczenia brudzi się o wiele szybciej. Filtry standardowe z reguły wystarczy wyczyścić czy wymienić tylko raz w roku. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji świadczy o obecności w niej grzybów. Aby tego typu problemów uniknąć, raz w roku warto wezwać serwisanta. Dokona on przeglądu klimatyzatora, sprawdzi czy wszystkie podzespoły działają w nim prawidłowo. Oczyści również jego wnętrze oraz je zdezynfekuje.

 

Klimatyzator może wpływać bardzo pozytywnie na zdrowie. Ale może też stać się przyczyną nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Wina leży jednak nie po stronie klimatyzatora, ale jego właściciela. Jednym z najważniejszych obowiązków jest regularne czyszczenie lub wymiana filtra w klimatyzatorze. Jest to najlepszy sposób na to, aby z klimatyzacji nie wydobywał się nieprzyjemny zapach.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.