Odzysk ciepła odpadowego z serwerowni

Odzysk ciepła odpadowego z serwerowni

 

Praktycznie wszystkie powstające obecnie obiekty techniczne, przemysłowe, usługowe i użyteczności publicznej wyposażone są w serwerownię. To niezbędne do zarządzania siecią komputerową pomieszczenie jest miejscem pracy kilku, czasami nawet kilkunastu komputerów, pełniących rolę serwerów. A te produkują naprawdę duże ilości ciepła. Tworzy to znakomitą okazję do potraktowania ich jako alternatywnego, ekologicznego i ekonomicznego źródła ogrzewania. Odzysk ciepła odpadowego z serwerowni pozwala bowiem wygenerować konkretne oszczędności.

 

Techniczne warunki wykorzystania ciepła odpadowego z serwerowni

 

Decyzję o tym, że właściciel obiektu będzie odzyskiwał ciepło generowane przez serwery warto podjąć już na etapie projektowania obiektu. Zdawać sobie należy sprawę, że tym ciepłem można najkorzystniej ogrzewać pomieszczenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie serwerowni. Warto więc zaplanować ją jako pomieszczenie otoczone przynajmniej z dwóch stron innymi pomieszczeniami, a nie jako osobny pokój np. na środku holu lub w tzw. "łącznikach". Obok kanałów wentylacyjnych zaprojektować należy dodatkowe przewody do przesyłania energii oraz rury, którymi transportowane będzie nagrzane przez komputery powietrze. Projektant powinien także przewidzieć dyfuzor na szafy stelażowe i dodatkowy wentylator przepływowy oraz rozważyć powiększenie otworów wentylacyjnych szaf komputerowych.

Bardzo ważne jest, aby zaprojektowanie tego systemu powierzyć profesjonaliście, który rozumie jak działać ma ten proces i jakie efekty użytkownik obiektu chce dzięki niemu osiągnąć.

 

Zalety wykorzystania ciepła odpadowego generowanego przez serwerownię

 

Serwery są komputerami pracującymi non - stop, a wytwarzane przez nie ciepło jest naturalnym efektem ubocznym ich pracy. Nie jest to więc czynnik, o który trzeba się specjalnie starać, lub dodatkowo inicjować. Powstaje niezależnie od tego, czy chcemy go wykorzystać, czy nie. Dlatego warto po nie sięgnąć i wykorzystać je w procesie ogrzewania. Oprócz tego "samoistnego" powstawania ciepło odpadowe z serwerowni ma również inne nie mniej korzystne właściwości:

  • pozwala odzyskać część kosztów za prąd zużyty przez serwery oraz urządzenia, przeznaczone do ich schładzania - a każdy, kto ma do czynienia z serwerownią wie, że nie są to małe kwoty ,
  • nie zużywa zasobów naturalnych planety aby je spalić i uzyskać ciepło do ogrzewania,
  • jest rozwiązaniem ekologicznym, nie emituje żadnych gazów, pyłów ani cząstek stałych, jakie powstają w procesie spalania paliw kopalnych ,
  • inwestycja w zbudowanie tego rozwiązania jest niewielka w porównaniu choćby z instalacją grzejników czy innego typu punktowych źródeł ciepła,
  • dzięki swojej uniwersalności może być zastosowane dosłownie wszędzie, zarówno w małym zakładzie usługowym, jak i wielkiej firmie produkcyjnej - jedyny warunek, to posiadanie własnej serwerowni.

Nawet jeśli serwerownia funkcjonuje w danym obiekcie już od dawna, warto rozważyć "zaprzęgnięcie jej do pracy" - odzysk ciepła odpadowego pozwoli przy stosunkowo niewielkich nakładach środków uzyskać wymierne korzyści.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.