Pierwsze uruchomienie klimatyzacji w danym sezonie

Pierwsze uruchomienie klimatyzacji w danym sezonie

 

Po długich miesiącach przerwy klimatyzator wymaga specjalnego potraktowania. Nie można go włączyć jak gdyby nigdy nic w pierwszy upalny dzień i oczekiwać, że od razu będzie pracował na najwyższych obrotach. Należy odpowiednio wcześnie skontrolować stan całego systemu oraz efektywność jego pracy. Takie postępowanie uchroni nas przed niepożądanymi awariami w szczycie sezonu oraz pozwoli poprawić wydajność klimatyzatora.

 

Przygotowania

 

Najpierw przygotuj starannie pole do działania. Dzięki temu unikniesz różnego rodzaju przykrych niespodzianek, jakie mógłby Ci zaserwować klimatyzator po tak długiej przerwie w użytkowaniu. Aby nie przeoczyć żadnego ważnego szczegółu, możesz skorzystać z listy jedenastu czynności, jakie powinny być wykonane przed pierwszym włączeniem klimatyzatora:

 1. Sprawdź termostat – jeżeli jest przestarzały, rozważ wymianę na nowszy, programowalny model.
 2. Skontroluj stan wszystkich widocznych przewodów – wszelkie uszkodzenia mogłyby być źródłem strat i spadku wydajności systemu.
 3. Przyjrzyj się otworom wentylacyjnym w domu – usuń wszelkie przedmioty, które mogłyby blokować przepływ powietrza.
 4. Zbadaj przewód spustowy ulokowany nieopodal wewnętrznej spirali chłodzącej, najczęściej w piwnicy.
 5. Wymień filtr powietrza – filtr powinien być wymieniany co trzy miesiące (lub zgodnie z zaleceniami producenta), a już na pewno przed każdym kolejnym sezonem.
 6. Sprawdź obwody aby upewnić się, że elektryczność działa poprawnie.
 7. Upewnij się, że zasilanie jest włączone.
 8. Skontroluj zewnętrzny kondensator – sprawdź, czy nie blokują go żadne zanieczyszczenia oraz oczyść teren w najbliższym sąsiedztwie urządzenia.
 9. Przeglądnij przewody chłodzące – powinny być dobrze zaizolowane przez profesjonalistę.
 10. Zbadaj, czy ulokowana na zewnątrz domu obudowa sprzętu nie nosi śladów uszkodzenia – jeżeli zauważysz jakieś ubytki, wezwij fachowca.
 11. Zastanów się, czy nie nadszedł aby czas na wymianę klimatyzatora na nowszy model.

 

Włączenie klimatyzatora

 

Kiedy już dokonałeś dokładnego przeglądu poszczególnych części systemu, możesz przystąpić do pierwszego uruchomienia klimatyzatora. Najpierw zaprogramuj temperaturę na termostacie na pożądanym poziomie. Następnie wyjdź na zewnątrz i sprawdź, czy wiatrak kondensatora działa poprawnie. Powietrze wydostające się z górnej części modułu powinno być ciepłe, gdyż to właśnie ciepłe powietrze jest usuwane z wnętrza Twojego domu przez klimatyzator. Teraz pozwól systemowi pracować przez 10-15 minut, a nawet więcej, aż do momentu, jak poczujesz, że temperatura we wszystkich pomieszczeniach spada.

 

Przydatne wskazówki

 

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie sprawnie i wydajnie działającego systemu klimatyzacyjnego są rokroczne przeglądy dokonywane przez wykwalifikowanego fachowca, który z łatwością wychwyci i usunie wszelkie nieprawidłowości. Aby uniknąć przykrych niespodzianek latem, dobrze jest wyserwisować sprzęt jeszcze przed sezonem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.