Jeszcze stosunkowo niedawno, instalatorzy dobierali piece na paliwo stałe na podstawie dostępnych urządzeń, a także aktualnej wiedzy, oceniając go "na oko". Bardzo często powodowało to zainstalowanie kotła o wyższej mocy niż w rzeczywistości była potrzebna do danego domu. W konsekwencji dochodziło do przewymiarowania kotła. Obecnie, najczęściej wybieranym źródłem ciepła w domu jest pompa ciepła. Niestety, również tutaj nierzadko dochodzi do przewymiarowania. Jakie są tego konsekwencje?
Przewymiarowanie a niedowymiarowanie pompy ciepła – co to oznacza ?
W przypadku pomp ciepła i dobierania ich mocy możemy mieć styczność z dwoma błędnymi przypadkami - niedowymiarowaniem oraz przewymiarowaniem.
Niedowymiarowanie jest to dobór zbyt małej mocy urządzenia do naszych potrzeb. Wiąże się to z narażeniem naszego budynku na dostarczanie niewystarczającej ilości ciepła w okresie grzewczym. To z kolei przekłada się na niedogrzanie pomieszczeń w domu. W konsekwencji, musimy liczyć się ze zwiększonymi kosztami eksploatacji poprzez dołożenie kolejnego źródła ogrzewania.
Przewymiarowanie to z kolei sytuacja, kiedy zamontowana pompa ciepła posiada za dużą moc. Niegdyś, najczęściej mogliśmy zauważyć to na przykładzie kotłów na paliwo. Jakie są konsekwencje przewymiarowania?
Przewymiarowanie wydajności pompy ciepła - jakie są jego konsekwencje?
Wiele firm, które obecnie zajmują się instalacją pomp ciepła, kiedyś zajmowało się montażem kotłów gazowych oraz węglowych. Właśnie z tamtych czasów pracownikom zostały nie zbyt dobre przyzwyczajenia - dobieranie przewymiarowanych urządzeń.
Jakie problemy płyną z takiego rozwiązania? Przede wszystkim będzie to dużo wyższy koszt urządzenia. Jako inwestorzy, zapłacimy znacznie więcej za urządzenie, nie wykorzystując w pełni jego mocy. Problem ten bez wątpienia zmniejszy się zimą, kiedy urządzenie doskonale ogrzeje dom i po prostu nie wykorzysta swojej pełnej mocy. Znacznie większy problem pojawi się latem, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie. Wówczas bardzo łatwo może zostać przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki. To z kolei może powodować problemy z pracą pompy powietrza oraz skrócić jej żywotność.
Jak zniwelować negatywne konsekwencje montażu takiej pompy? Na pewno najlepszym wyjściem byłby montaż nowej pompy ciepła. Jest to jednak ogromny koszt. Najczęściej decydujemy się zatem na montaż dużego zbiornika buforowego.
Kwestię wyboru dobrej pompy ciepła warto zatem zostawić ekspertom, który są w stanie z niezwykłą precyzją obliczyć moc pompy ciepła, jakiej będziemy potrzebować w naszym budynku. Niestety, niewłaściwy dobór pompy niesie za sobą wiele niepotrzebnych konsekwencji, przekładając się na jeszcze większe koszty.