Pompa ciepła trójfazowa czy jednofazowa - wyjaśniamy

Pompa ciepła trójfazowa czy jednofazowa - wyjaśniamy

 

Pompy ciepła to coraz chętniej wybierane urządzenia grzewcze na rynku. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia musimy wziąć pod uwagę metraż budynku i jego charakterystykę energetyczną, rodzaj urządzenia oraz punkt jego biwalencji, współczynnik COP czy wszelkiego rodzaju serwisy i gwarancję. Mało kto pamięta o tym, że pompa ciepła może być jednofazowa oraz trójfazowa. Jaki ma to wpływ na urządzenie? Którą z nich lepiej wybrać?

 

Wydajność grzewcza nowoczesnych pomp ciepła

 

Wyróżniamy dwa rodzaje pomp ciepła: trójfazowe oraz jednofazowe. Pierwsze z nich posiadają wyższą wydajność grzewczą kształtującą się na poziomie powyżej 12 kW. Drugie z kolei cechują się niezwykle niską wydajnością grzewczą - może być to zaledwie 5 lub 3 kW. Co więcej, różni je także cena. Jak możemy się domyślać, jednofazowe pompy ciepła są z reguły znacznie tańsze niż ich trójfazowe odpowiedniki. Przekłada się to także na moc urządzeń - jednofazowe pompy ciepła będą nieco słabsze niż urządzenia trójfazowe.

 

Jakie znaczenie ma zabezpieczenie elektryczne?

 

Zabezpieczenie elektryczne jest ściśle związane z mocą pompy ciepła. Jest to zabezpieczenie uruchamiane w momencie, w którym zbyt duża ilość energii elektrycznej zostanie dostarczona do pompy ciepła. Przekłada się to na fazy. Jednofazowe pompy ciepła wykorzystują znacznie mniejsze natężenie prądu, co ma wpływ na ich na mniejszą moc grzewczą. W tym rodzaju pomp ciepła nie możemy zatem uzyskać dużej mocy. Dlaczego? Wszystko sprowadza się do zabezpieczeń elektrycznych zastosowanych w urządzeniach. W przypadku zbyt dużej ilości energii elektrycznej, zabezpieczenia zostałby uruchomione, co uniemożliwiłoby dalszą pracę pompy. Chcąc zakupić pompę o wyższej mocy, zdecydujmy się na zakup pomp trójfazowych - ich zabezpieczenia są znacznie niższe.

Co więcej, trójfazowa pompa ciepła rozkłada obciążenie prądu równomiernie na wszystkich fazach. W przypadku pomp jednofazowych, brak rozłożenia mógłby się przyczynić do wyłączania nie tylko pompy ciepła, ale także innych urządzeń, które zasilane są z tej samej fazy.

 

Jednofazowa czy trójfazowa pompa ciepła - która będzie lepsza dla Ciebie?

 

Mogłoby się wydawać, że trójfazowa pompa ciepła zawsze będzie lepszym wyborem. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziemy korzystać z urządzenia. Na ogół, w tradycyjnym polskim klimacie lepiej sprawdzą się pompy trójfazowe. W pewnych warunkach urządzenia jednofazowe będą miały jednak nad nimi przewagę. Kiedy? Jeżeli zamieszkujemy rejony, gdzie często wieje oraz występują burze, a tym samym mamy nierzadkie problemy z zasileniem, znacznie lepszym wyborem będzie pompa ciepła jednofazowa. Przede wszystkim ze względu na to, że wykorzystuje ona jedną fazę prądu, dzięki której dom zawsze będzie ogrzewany. Druga zaleta to fakt, że prawdopodobieństwo awarii takiego urządzenia czy zatrzymania jego pracy na skutek zaniku fazy jest znacznie mniejsze.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.