Pompa ciepła typu split czy monoblok - sprawdź co wybrać

Pompa ciepła typu split czy monoblok - sprawdź co wybrać

 

Pompa ciepła to bardzo popularny sposób ogrzewania wnętrz, a także chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Na rynku dostępne są urządzenia typu split oraz monoblok, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również sposobem działania. Warto przed podjęciem decyzji poznać bliżej różnice między nimi.

 

Pomp ciepła typu monoblok- czym się charakteryzuje?

 

Pompa ciepła typu monoblok to urządzenie, w przypadku którego wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie. Wyprowadzone są z niego jedynie rury doprowadzające ciepło do budynku. Ze względu na to, że są to urządzenia, które umieszcza się wewnątrz budynku są one estetyczne i wyróżniają się minimalistycznym wyglądem. Ich cena jest zdecydowanie wyższa, ale montaż pompy ciepła tego rodzaju jest łatwiejszy i mniej skomplikowany. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że ze względu na to, że wszystkie części urządzenia zamknięte są w jednej obudowie jej praca może być dość głośna, a przez to uciążliwa.

 

Zalety pompy ciepła typu split

 

Pompa ciepła typu split to urządzenie składające się z :

  • jednostki zewnętrznej, w której umieszczona jest sprężarka, parownik i zawór rozprężony,
  • jednostki wewnętrznej ze skraplaczem.

Jednostkę zewnętrzną umieszcza się w wybranym miejscu w okolicy budynku. Dzięki temu elementy generujące największy hałas znajdują się na zewnątrz i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Z kolei skraplacz, czyli element wrażliwy na działanie niskich temperatur znajduje się wewnątrz budynku i jest skutecznie zabezpieczony. Obie jednostki połączone są ze sobą przewodem, w którym krąży czynnik chłodniczy.

Decydując się na zakup pompy split trzeba pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać szczelność całej instalacji oraz przewodów. Jest to urządzenie zdecydowanie bardziej wydajne niż pompa ciepła monoblok, dlatego jest chętnie wybierana do budynków o dużej powierzchni. "Pompa ciepła typu split to urządzenie, które wyróżnia się nie tylko wysoką wydajnością, ale i cichą pracą. Jest ona polecana dla użytkowników, którzy chcą wybrać urządzenie bezawaryjne, a także proste w obsłudze."- informuje specjalista ds. ekologicznych sposobów ogrzewania.

Pompa ciepła jest ekologicznym sposobem ogrzewania, ponieważ wykorzystuje do tego odnawialne źródła energii, które są darmowe i niewyczerpane. Urządzenia te systematycznie zastępują tradycyjne metody ogrzewania głównie ze względu na to, że są zdecydowanie bardziej ekonomiczne oraz nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrza.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.