Pompy ciepła

Pompa ciepła to obecnie jeden z bardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu jaki stosują mieszkańcu Szczecina. W zależności od rodzaju urządzenia wykorzystują one ciepło zgromadzone w powietrzu, wodzie lub gruncie. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje pomp ciepła i jakie urządzenie wybrać do ogrzewania domu?

 

Gruntowe pompy ciepła - ekologiczne rozwiązanie do domu

 

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła jest rozwiązaniem przede wszystkim ekologicznym i wydajnym. Urządzenie pozyskuje energię z ziemi i przekazuje ją do instalacji grzewczych budynku. Do tego celu wykorzystuje hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, w którym główną rolę odgrywa stabilna temperatura dolnego źródła. Taka pompa ciepła oprócz ogrzewania budynku może służyć również do podgrzewania wody użytkowej. 
Największą zaletą gruntowej pompy ciepła, która wyróżnia ją na tle pozostałych pomp, jest jej stała temperatura pod ziemią. Pompy instalowane w gruncie efektywnie wytwarzają energię o każdej porze roku, nawet jeśli warunki zewnętrzne nie są korzystne. Niestety gruntowe pompy ciepła są dużo trudniejsze w instalacji i montażu oraz wymagają większego wkładu finansowego na początku inwestycji. Ich zastosowanie zaleca się w przypadku dużych powierzchni.

 

Pompy ciepła powietrze-woda – zalety ich zastosowania

 

Pompy ciepła powietrze-woda dzielą się ze względu na ich budowę. Składające się z dwóch osobnych jednostek nazywane są systemami 'split', natomiast jeśli skraplacz wbudowany jest w jednostkę zewnętrzną, jest to system 'monoblok'. Pompy ciepła powietrze-woda mają pewną przewagę nad pompami gruntowymi. Przede wszystkim nie ma konieczności wykonywania prac dla dolnego źródła (sondy pionowe lub kolektory gruntowe). Dlatego też jest to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdzi się na małej działce.
Do zalet tego typu instalacji zaliczyć można też między innymi dużą energooszczędność, wysoką estetykę oraz możliwość produkcji gorącej wody użytkowej bez użycia dodatkowych modułów.

 

Pompy ciepła powietrze-powietrze - nowoczesny sposób na ogrzewanie

 

Pompy ciepła powietrze-powietrze pracują nawiewając podgrzane powietrze do pomieszczeń. System ten wygląda podobnie jak klimatyzacja. Posiada jednostkę zewnętrzną, która odbiera ciepło z zewnątrz oraz wewnętrzną jednostkę, która ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. 
Do najważniejszych zalet takiego rodzaju pomp ciepła należą:

  • możliwość jednoczesnego ogrzewania i klimatyzowania pomieszczenia,
  • dobrze zastępują stare instalacje ogrzewania elektrycznego,
  • łatwe w instalacji,
  • wysoka energooszczędność,
  • niskie koszty instalacji w porównaniu z innym rodzajem pomp.

 

Którą pompę ciepła wybrać do ogrzewania domu?

 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest przeznaczenie urządzenia. Czy służyć będzie tylko do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej czy również do jego chłodzenia. Następnie należy wziąć pod uwagę specyfikę działki oraz kwestie finansowe. 

Jeżeli pompa ciepła będzie ogrzewać przede wszystkim budynek, zasadniczą kwestią jest wybór dolnego źródła energii. Ten wybór łączy się natomiast mocno ze specyfiką terenu.
Niewiele działek posiada dostęp do odpowiedniego źródła wody powierzchniowej, stąd też wodne pompy ciepła wybierane są stosunkowo rzadko.

Jeśli działka jest duża warto rozważyć wybór pompy ciepła pobierającej energię z gruntu. Ta niestety jest z kolei rozwiązaniem dość kosztownym. Natomiast gdy ograniczeniem są finanse, wówczas wybór często pada na powietrzną pompę ciepła

Przed ostatecznym wyborem na pewno warto zapoznać się z ofertą wiodących producentów i porównać parametry poszczególnych urządzeń. Właściwy dobór pompy ciepła jest bardzo ważny z punktu widzenia jej wydajności i późniejszego użytkowania. 

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Fachowo i kompleksow doradzamy, wykonujemy i serwisujemy

Zadzwoń: +48 607 797 770  lub Napisz: lukasz.snoch@electro-clim.pl

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2022 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.