Pompy ciepła do budynków wielorodzinnych - oszczędność dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Pompy ciepła do budynków wielorodzinnych - oszczędność dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

 

Pompa ciepła coraz bardziej zyskuje na popularności, będąc ekologicznym i przyjaznym dla środowiska urządzeniem grzewczym. Produkowana energia czerpana jest ze źródeł odnawialnych, a do działania urządzenia potrzeba stosunkowo niewiele energii elektrycznej. W związku ze stale rosnącymi cenami innych źródeł ogrzewania, pompa ciepła stała się świetną alternatywą nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

 

Koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła

 

Szacując wydatki związane z wykorzystaniem do ogrzewania pompy ciepła, warto rozdzielić koszty inwestycyjne od kosztów eksploatacyjnych. Pierwsze z nich okazać się mogą wyższe od cen inwestycji w inne źródła ciepła, ale za to drugie łatwo zbilansować można instalując na przykład instalację fotowoltaiczną. Trzeba także pamiętać o ogromnym wpływie konkretnego rodzaju pompy ciepła na ostateczne kalkulacje. Istnieje bowiem kilka rodzajów tych urządzeń:

  • najtańsza inwestycja to oczywiście kupno powietrznej pompy ciepła. Zakup i montaż tego typu urządzenia wycenić można na 30-35 tysięcy złotych,
  • droższym rozwiązaniem jest wybranie gruntowej pompy ciepła, której koszt to 45-60 tysięcy złotych.

Opłacalność jednego i drugiego rozwiązania zweryfikować można dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Tańsza pompa ciepła pobiera energię z mniej stabilnego źródła - powietrza. Oznacza to, że do przetworzenia potrzebne jest więcej energii elektrycznej niż podczas korzystania ze stabilniejszej temperatury gruntu.

 

Wyżej wymienione koszty mogą zniechęcić prywatnych inwestorów, ale w przypadku wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, nie powinny one budzić żadnych wątpliwości. Te podmioty zużywają zdecydowanie więcej energii, co skutkuje zwróceniem się środków wydanych na zakup i montaż pompy ciepła już w kilka lat. Rosnące ceny alternatywnych źródeł ciepła, zachęcają więc do inwestycji w pompę ciepła, tym bardziej, że inwestorzy często objęci są dużo droższymi stawkami komercyjnymi.

 

Jak zredukować koszty eksploatacji pompy ciepła?

 

W przypadku wielu wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, koszty eksploatacji pompy ciepła można dodatkowo zredukować montując mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jest to co prawda spory wydatek inwestycyjny, ale bardzo łatwo można go zminimalizować korzystając z rozmaitych programów dofinansowań. Skutkuje to finalnie uzyskaniem darmowej energii elektrycznej, która może zostać wykorzystana przy zasilaniu pompy ciepła. Spełniając określone warunki, budynek może stać się całkowicie samowystarczalny.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.