Prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniach

Prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniach

 

Projektując i instalując w budynku system klimatyzacji odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie, gdzie najlepiej umieścić klimatyzator. Jest to jednostka nie najmniejszych rozmiarów, trzeba więc zadbać o takie jej umieszczenie, aby zagwarantować optymalne wykorzystanie przestrzeni, bezpieczeństwo montażu, odpowiednie warunki dla jego funkcjonowania i oczywiście spełnienie wymagań estetycznych.

 

Zasady prawidłowego montażu klimatyzatora

 

System klimatyzacji składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. O ile z tą pierwszą nikt nie ma problemu - po prostu montuje ją tam, gdzie doradzi instalator, o tyle nad miejscem zainstalowania tej drugiej użytkownik często łamie sobie głowę. Wybierając jej lokalizację, warto pamiętać o następujących faktach:

  • ściany południowe i zachodnie nagrzewają się najmocniej - warto na nich umieszczać klimatyzator, aby schładzać je na bieżąco i nie dopuszczać do przekazywania ich ciepła do wnętrza pomieszczenia,
  • szyby charakteryzują się dużą przepuszczalnością cieplną, to znaczy, że lepiej schładzać ciepłe powietrze w ich pobliżu, aby nie rozchodziło się po pomieszczeniu - klimatyzator blisko okna do dobre rozwiązanie,
  • urządzenia chłodzące i grzewcze zaburzają pomiar temperatury - jeśli umieścimy klimatyzator w ich bezpośrednim sąsiedztwie, mogą być problemy z reakcjami jego czujników,
  • schłodzone powietrze i emitowany przez klimatyzator dźwięk odbijają się od twardych przeszkód - nie powinno się umieszczać urządzenia bezpośrednio przy nich (dotyczy to także sufitu),
  • klimatyzator z funkcją grzania można zamontować tam, gdzie na ogół montuje się grzejnik - pod parapetem.

 

Gdzie lepiej nie montować klimatyzatora?

 

Na ogół właściciele domów i mieszkań decydują się na montaż klimatyzatora w pomieszczeniu, gdzie przebywa największa ilość ludzi. Dość często jest to salon. Jeśli jednym z elementów jego wyposażenia jest telewizor - lepiej nie montować nad nim urządzenia. Będzie rozpraszał uwagę telewidzów, a emitowany przez niego dźwięk może zakłócać odbiór.

Strumień chłodnego powietrza nie powinien być kierowany na głowę osoby przebywającej w pomieszczeniu. Z tego powodu lepiej nie wieszać klimatyzatora nad stołami, fotelami czy kanapami. Chyba, że można odpowiednio uregulować kierunek nadmuchu.

Spanie pod działającym klimatyzatorem to nie tylko ryzyko przebudzenia się ze względu jego odgłosy, ale również możliwość przeziębienia się w czasie snu. Jeśli urządzenie koniecznie musi być w sypialni, to niech chociaż nie będzie zawieszone nad łóżkiem.

 

Najlepsza lokalizacja dla klimatyzatora

 

Badania i ankiety prowadzone wśród użytkowników pokazują, że najlepiej jest zainstalować klimatyzator pod parapetem, a jeśli nie ma takiej możliwości - ok. 30 cm pod sufitem. Najlepiej też oddalić go o 30 cm od wszelkich twardych przeszkód. Nie powinno się też montować klimatyzatora w zasięgu dzieci i zwierząt. Zwłaszcza jeśli zawiera małe, ruchome, czy luźne elementy.

Dbając o estetykę pomieszczeń nie powinno się umieszczać klimatyzatora na środku dużej, pustej ściany. Przestrzeń między oknami czy nad niższymi meblami typu szafy lub komody będzie idealna.

Prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniu ma wpływ na jego efektywność, wygląd wnętrza a także zdrowie ludzi, którzy w nim przebywają. Warto przed instalacją tego urządzenia dokładnie przemyśleć miejsce jego zamontowania, lub zasięgnąć opinii specjalisty albo instalatora.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.