Rekuperacja a płaczące szyby

Rekuperacja a płaczące szyby

 

Rekuperacja to rozwiązanie, które zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Pod pojęciem rekuperacja kryje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, że wentylacja ta składa się z systemu wentylatorów nawiewnych i wyciągowych oraz sieci specjalnych kanałów, zapewnia efektywny dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Zdarza się jednak, że na oknach gromadzi się para wodna. Jaka może być tego przyczyna?

 

Dlaczego przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem parują szyby?

 

Stała wymiana powietrza przez cały rok to największa korzyść z wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki tek instalacji powietrze w domu jest też czyste, pozbawione alergenów i kurzu. Powinno być także pozbawione wilgoci. Czasem jednak na szybach okiennych kondensuje się para wodna. Często z taką sytuacją mogą spotkać się osoby, które wprowadziły się do nowo wybudowanego domu. W tym przypadku nadmiar wilgoci jest po części zjawiskiem naturalnym. Nowy budynek oddaje duże ilości tak zwanej wilgoci technologicznej. Z jej odprowadzaniem nawet najbardziej wydajny rekuperator może sobie nie poradzić. W domach, które zostały zbudowane kilka lat temu przyczyną kondensacji pary wodnej na szybach najczęściej są zabrudzone filtry. Zgromadzone na nich zabrudzenia uniemożliwiają prawidłową wentylację.

 

Jak usunąć problem parujących szyb?

 

Oczywiście sposób rozwiązania problemu parujących szyb zależy od tego, co jest tego przyczyną. W przypadku, gdy winny jest brudny filtr, problem zniknie, gdy zostanie on wyczyszczony lub wymieniony na nowy. Następnie należy ustawić rekuperator na wyższy bieg. Przez pewien czas należy obserwować, jak zachowuje się dom, gdy zwiększona została intensywność jego wentylowania. W przypadku, gdy problem wynika z nadmiernej ilości tak zwanej wilgoci technologicznej do wyboru są dwa rozwiązania. Pierwsze polega na zwiększeniu intensywności wentylacji domu. Proces ten powinien trwać przynajmniej przez kilka tygodni. Gdy proces wysychania budynku się zakończy, problem powinien zniknąć. Drugi sposób to przyspieszenie procesu osuszania domu poprzez wstawienie do jednego lub kilku pomieszczeń osuszacza kondensacyjnego.

W budynku, który jest prawidłowo wentylowany problem zaparowanych szyb nie powinien się pojawić. Jeśli występuje to znaczy, że wentylacja nie działa prawidłowo i należy ją usprawnić. W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją bardzo często wystarczy jedynie wymienić filtry w rekuperatorze, aby szyby przestały „płakać”.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.