Rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

 

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów klimatyzatorów, różniących się konstrukcją, zasadą działania oraz miejscem docelowym. Do najpowszechniejszych urządzeń zalicza się klimatyzatory chłodzące, jednak coraz większą popularność zyskują te o działaniu chłodząco-ogrzewającym, które dodatkowo nawilżają oraz oczyszczają powietrze. Każdy klimatyzator składa się z 2 elementów: parownika i skraplacza. Parownik przekazuje chłód do pomieszczenia, natomiast skraplacz oddaje ciepłe powietrze na zewnątrz. Tak prosty, a zarazem skuteczny mechanizm, okazuje się niezbędny, nie tylko w czasie letnich upałów, ale jest także świetnym rozwiązaniem dla budynków z ostrą ekspozycją na słońce.

 

Podział klimatyzatorów ze względu na budowę

 

Klimatyzatory typu kompakt (monoblokowe) - składają się z 1 elementu. Funkcję parownika i skraplacza wykonuje jedno urządzenie, które w odpowiednich odstępach czasowych, zmienia swój tryb.
Klimatyzatory typu split - składają się z 2 części. Element wewnętrzny (parownik) oraz element zewnętrzny (sprężarka) mogą być połączone systemem hydraulicznym lub elektronicznym. Pierwszy z układów pozwala na transport czynnika chłodzącego i jego skroplin, przez specjalistyczne miedziane rurki, natomiast układ elektroniczny umożliwia samoczynne sterowanie systemu.
Klimatyzatory typu multi-split - są zbudowane podobnie jak urządzenia split. Podstawowa różnica polega na funkcjonowaniu sprężarki, do której można podłączyć nawet 5 dodatkowych jednostek wewnętrznych (stąd nazwa multi). Pozwala to na równomierne chłodzenie kilku pomieszczeń równocześnie.

 

Klimatyzatory typu kompakt

 

Ich niewielki rozmiar pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca, ponadto wmontowane kółka oraz uchwyty wpływają na mobilność urządzenia. Montaż klimatyzatorów monoblokowych nie jest skomplikowany, jednak konieczne jest regularne usuwanie nadmiaru wody gromadzonej w skraplaczu. Ponadto w porównaniu z urządzeniami typu split, klimatyzatory kompaktowe charakteryzują się nieco głośniejszą pracą.

 

Klimatyzatory przenośne (mobilne)

 

Mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu, jednak idealnie sprawdzą się do ochłodzenia lub nagrzania małych i średnich pomieszczeń, w których zastosowanie klimatyzacji stacjonarnej nie jest możliwe. Duża mobilność klimatyzatorów przenośnych zapewnia ich szybkie przestawianie do wnętrza, które w danym momencie tego wymaga.

 

Klimatyzatory okienne (okienno-ścienne)

 

Ich instalacja przebiega w otworach okiennych lub wgłębieniach murowych, dlatego konieczne jest wywiercenie dodatkowej dziury. Klimatyzatory okienne charakteryzują się szybkim montażem oraz stosunkowo łatwą obsługą. Jedno elementowa konstrukcja pozwala na swobodne rozmieszczenie powietrza w całym pokoju.

 

Klimatyzatory typu split oraz multi split

 

Zapewniają optymalną temperaturę przez cały rok, ponadto ich montaż oraz użytkowanie jest bardzo proste. Klimatyzatory z systemem split oprócz chłodzenia i ogrzewania, zapewniają szereg dodatkowych funkcji, np. filtrowanie, osuszanie oraz wentylacje powietrza - dzięki temu najlepiej sprawdzą się w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu.

 

Klimatyzator naścienny

 

Jeden z najbardziej wszechstronnych klimatyzatorów, montowany bezpośrednio na ścianie. Charakteryzuje się dużą wydajnością oraz cichym działaniem. Stylowy design klimatyzatorów, łączy klasyczne kolory z elegancką konstrukcją, co pozwala na idealne wpasowanie do pomieszczeń tradycyjnych oraz nowoczesnych. Oprócz uniwersalnego koloru białego, na rynku są dostępne klimatyzatory naścienne w kolorze czarnym i grafitowym, posiadające drewnopodobne oraz chromowe wykończenia.

 

Klimatyzator konsolowy (sufitowy)

 

Montowany na suficie lub w dolnych częściach ściany. Nowoczesna konstrukcja umożliwia równomierny przepływ powietrza w całym pomieszczeniu. Klimatyzator konsolowy jest przeznaczony do dużych obiektów o różnorodnej budowie. Sprawdzi się dobrze w biurze, sali konferencyjnej oraz wszelkich pomieszczeniach administracji publicznej.

 

Klimatyzator kasetonowy

 

Sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach z podwieszonym sufitem. Klimatyzator kasetonowy jest jednym z najpraktyczniejszych urządzeń ponieważ nie zajmuje dużo powierzchni użytkowej. Jego 4-kierunkowy nawiew umożliwia rozprowadzanie powietrza we wszystkich kierunkach, co znacznie przyśpiesza chłodzenie lub ogrzewanie się pomieszczenia.

 

Klimatyzator przypodłogowy

 

Montowany zazwyczaj w dolnych częściach pomieszczenia. Cechą charakterystyczną klimatyzatora przypodłogowego jest prosta regulacja oraz oryginalny kształt. Wyglądem przypomina grzejnik, co pozwala na jego dyskretne wkomponowanie w każdego rodzaju wnętrze. Klimatyzator sprawdzi się najlepiej w dużych pomieszczeniach takich jak sala komercyjna czy restauracja.

 

Klimatyzator kanałowy

 

Jest montowany z użyciem metody podtynkowej, dzięki temu na widok są wystawione tylko i wyłącznie kraty, z których doprowadzane jest chłodne powietrze. Innowacyjna konstrukcja klimatyzatora kanałowego pozwala na ochłodzenie lub ogrzanie jednego wybranego obszaru z całego pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w dużych pomieszczeniach publicznych oraz biurach.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.