Schładzanie pomieszczeń w upał - domowe sposoby czy wykorzystanie urządzeń

Schładzanie pomieszczeń w upał - domowe sposoby czy wykorzystanie urządzeń

 

Upały w Polsce są coraz częstsze i dłuższe, co dla wielu osób może być naprawdę uciążliwe. Prowadzenie normalnego trybu życia przy niezwykle wysokich temperaturach jest w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. W jaki sposób ustrzec się przed zgubnym wpływem słońca we własnym domu?

 

Jak ochłodzić mieszkanie podczas upału?

 

Domowych sposobów na schłodzenie mieszkania jest kilka; warto jednak pamiętać, że nie zawsze niestety mogą zadziałać. Popularnym sposobem na obniżenie temperatury w domu jest zasłonięcie okien. Posiadacze rolet czy żaluzji powinni niezwłocznie zrobić z nich użytek tak, by promienie słoneczne nie przedostały się do środka mieszkania. Zredukowanie energii słonecznej możliwe jest także przy pomocy odpowiedniej folii - może ona skutecznie pomóc w obniżeniu temperatury w pomieszczeniach.

Dobrym rozwiązaniem jest również zostawienie uchylonych okien na noc, dzięki czemu chłodne powietrze będzie mogło swobodnie dostać się do pomieszczenia. W czasie upałów warto również ograniczyć korzystanie z urządzeń elektrycznych, które mogą również oddziaływać termicznie na całą przestrzeń. W przypadku, kiedy tego typu działania zawiodą, warto rozważyć nieco skuteczniejszą ochronę przeciw upałom, czyli wentylator.

 

Zakup wentylatora – czy to idealne rozwiązanie ?

 

Chłodzenie przy pomocy wentylatora może być skuteczne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Oczywiście urządzenia tego typu nie ochładzają samego powietrza - po prostu wprawiają je w ruch. Przy mocno nagrzanych przestrzeniach wentylator będzie jednak obracał masą gorącego powietrza, co może być dla przebywających w pomieszczeniu osób po prostu nieprzyjemne. Korzystanie z wentylatorów pociąga również za sobą wysokie rachunki za energię elektryczną - zwłaszcza, gdy używa się go praktycznie bez przerwy.

 

Montaż rekuperacji w domu - czy warto w nią zainwestować?

 

Doskonałym sposobem na uchronienie się przed zbyt wysokimi temperaturami, jest zainstalowanie systemu rekuperacyjnego. Rekuperacja to nic innego, jak mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Za pomocą takiej instalacji użytkownicy mogą swobodnie kontrolować ruch powietrza nawiewanego oraz tego, które usuwa się z pomieszczenia. Przy pomocy systemu rekuperacyjnego można zatem nie tylko pozbyć się nagrzanego powietrza, ale także wymienić je na świeże i dużo chłodniejsze, które z pewnością będzie znacznie bardziej komfortowe dla każdego podczas bardzo ciepłego lata. Montaż rekuperacji nie jest wcale dużym obciążeniem finansowym, a może przynieść naprawdę spore korzyści. Warto podkreślić, że system ten sprawdzi się nie tylko w przypadku upałów - w razie konieczności może również służyć jako system grzewczy zimą. Jest więc rozwiązaniem uniwersalnym na cały rok.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.