Skąd klimatyzacja bierze powietrze ?

Skąd klimatyzacja bierze powietrze ?

 

Klimatyzacja jest dzisiaj standardowym wyposażeniem samochodów oraz biur. Wciąż jednak jest rzadkością w naszych domach. Wybierając projekt domu albo szukając mieszkania, zwracamy uwagę na to, czy we wnętrzach są duże okna, czy pomieszczenia są słoneczne. W okresie letnich upałów bardzo często żałujemy, że wybraliśmy dom czy mieszkania z oknami skierowanymi na południe czy zachód. Z nadmiarem słońca bardzo często borykają się także osoby, które mieszkają na poddaszu. Osób, które latem marzą o tym, aby ich dom był chłodzony jest coraz więcej. Na klimatyzację decyduje się wiele z nich. Zainstalowanie klimatyzatora w budynku mieszkalnym to najbardziej skuteczny sposób na to, aby latem panowała w nim przyjemna temperatura.

 

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

 

Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Najprostsze urządzenia – klimatory – kosztują kilkaset złotych. Są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Przynoszą ulgę, ale nie ma możliwości ustalenia temperatury, którą będą utrzymywać. Ich moc chłodnicza jest niewielka, najlepiej ich działanie odczuwają osoby, które przebywają w zasięgu ich działania. Ich elementem jest zbiornik, który od czasu do czasu musi być napełniany wodą. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, to powinniśmy wybrać klimatyzator z prawdziwego zdarzenia. Do wyboru są urządzenia zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Zaletą przenośnego klimatyzatora jest to, że działa on natychmiast po podłączeniu do gniazdka. Można go dowolnie przestawiać, nie ma też żadnych niedogodności w związku z jego montażem. Minusem jest głośna praca i mniejsza wydajność. Klimatyzatory stacjonarne wymagają zamocowania do sufitu lub ściany. Zarówno wśród klimatyzatorów stacjonarnych, jak i przenośnych są urządzenia monoblokowe i urządzenia typu split.

 

Jak działa klimatyzator?

 

Najczęściej wybieranym typem klimatyzatora są urządzenia typu split. Są to klimatyzatory dwuczęściowe. We wnętrzu zostanie zamontowany parownik. Jest to element, który chłodzi powietrze. Jego przepływ wymuszany jest przez pracujący bardzo cicho wentylator. Cienkie, miedziane wypełnione czynnikiem chłodzącym rurki łączą parownik ze znajdującym się na zewnątrz skraplaczem i sprężarką. Wykonaniem tak zwanej instalacji freonowej powinniśmy powierzyć fachowcom. Klimatyzatory typu split pracują bardzo cicho. W większości klimatyzatorów elementem wyposażenia jest elektroniczny układ sterowania, który umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniu wybranej temperatury. Klimatyzatorem można sterować zdalnie.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.