Systemy klimatyzacji i wentylacji idealne do siłowni

Systemy klimatyzacji i wentylacji idealne do siłowni

 

Siłownia to miejsce, gdzie powietrze może zostać zanieczyszczone zarówno z zewnątrz, jak i przez czynniki wewnętrzne. W czasie intensywnych ćwiczeń wydychane powietrze i wszechobecny pot zdecydowanie pogarszają parametry powietrza w pomieszczeniu. Konieczne jest więc, aby przewidzieć odpowiednie wentylowanie i klimatyzowanie tego typu obiektu. Dodatkowo wymagania dotyczące systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach zbiorowej aktywności fizycznej regulują przepisy prawa - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury siłownie powinny być wyposażone w wentylację lub klimatyzację, gwarantujące 100m3/h dla każdej przebywającej tam osoby.

 

Czynniki determinujące wybór systemu klimatyzacji i wentylacji dla siłowni

 

Dobór odpowiedniego systemu wentylacji i klimatyzacji dla siłowni warto powierzyć specjalistom, którym temat podziału obiektu na strefy nie jest obcy. Muszą się oni bowiem orientować w tym, że siłownia, to nie jest zestaw pomieszczeń o takich samych wymaganiach. Inne warunki bowiem panują w strefie maszyn kardio, treningu obwodowego, siłowego, wolnych ciężarów, treningów grupowych, stretching-u, treningu personalnego a inne w szatniach, łaźniach czy pomieszczeniach socjalnych. Konieczna jest również umiejętność przeliczenia zapotrzebowania na krotność wymian powietrza w odniesieniu do ilości znajdujących się w danym pomieszczeniu osób.

Projektant systemu musi także zdawać sobie sprawę, że stworzony dzięki wentylacjiklimatyzacji mikroklimat na siłowni wpływa na komfort użytkowników i wydajność ćwiczeń. Dlatego też musi zwrócić uwagę na to, aby zastosowany system był:

  • odpowiednio wydajny,
  • zaplanowany tak, aby gwarantował skuteczne rozprowadzenie powietrza po wszystkich pomieszczeniach,
  • zdolny do odpowiedniego osuszania powietrza, którego wilgotność wzrasta w trakcie ćwiczeń,
  • systemem zapewniającym zarówno chłodzenie jak i ogrzewanie pomieszczeń.

 

Najbardziej optymalny sposób wentylowania i klimatyzowania siłowni

 

Ze względu na swoją budowę idealnym rozwiązaniem dla obiektu typu siłownia wydaje się być system multi - split. Posiada on jedną jednostkę zewnętrzną i kilka działających niezależnie od siebie jednostek wewnętrznych, dzięki czemu można regulować jego funkcjonowanie w każdym pomieszczeniu osobno. Dodatkową zaletą tego typu systemu jest możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfonu lub tabletu, dzięki czemu program działania ustawiany będzie z poziomu np. recepcji, lub innego "centrum zarządzania", czyli z miejsca, które jest w stanie najbardziej obiektywnie ocenić potrzeby użytkowników.

Zastosowany w tego typu urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych system filtrów pozwala na skuteczne unieszkodliwianie bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną problemów zdrowotnych klientów nawet najbardziej zadbanej i utrzymywanej w należytym porządku siłowni.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.