Tryb osuszania w klimatyzacji - po co jest i jak go używać

Tryb osuszania w klimatyzacji - po co jest i jak go używać

 

Klimatyzacja pojawia się w coraz większej liczbie domostw - dla wielu nadal jest to jednak urządzenie nowe. Co za tym idzie, nie wszyscy dokładnie rozumieją, jak działają konkretne programy - a instrukcje obsługi niekoniecznie napisane są przystępnym językiem. Jednym z programów, jaki budzi najwięcej kontrowersji, jest tryb osuszania. Na czym polega i jak działa?

 

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację z funkcją osuszania?

 

W dzisiejszych czasach tryb osuszania w nowoczesnych klimatyzatorach to już niemal standard - szczególnie w produktach marki Toshiba. Dlaczego wybierając klimatyzację warto zdecydować się na produkt, który taki tryb oferuje? Jak się okazuje, chodzi tu między innymi o nasze zdrowie.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi bowiem od 40 do 60%. Wyższy poziom wilgoci może negatywnie wpłynąć na mikroklimat pomieszczenia i przyczynić się do rozwoju grzybów, takich jak na przykład pleśń, a także innych potencjalnie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Ponadto utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza poprawia samopoczucie i redukuje ospałość.

 

Jak działa tryb DRY (osuszanie) klimatyzacji?

 

Tryb DRY to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy wilgotność panująca w danym pomieszczeniu jest zbyt wysoka. Rozwiązanie to warto wykorzystać choćby po intensywnych opadach deszczu.

Po jego uruchomieniu klimatyzator wiał będzie strumieniem ciepłego i osuszonego powietrza. Umożliwia to więc drenaż wilgoci z danego pomieszczenia bez jednoczesnego obniżania panującej w jego wnętrzu temperatury. W zależności od modelu i wydajności danej klimatyzacji, a także personalnych upodobań użytkownika, wilgoć może zostać zredukowana do poziomu 40-60%, czyli optymalnej dla ludzkiego zdrowia.

Nieco droższym, acz bardziej zaawansowanym rozwiązaniem mogą być klimatyzatory z funkcją automatycznego osuszania. Takie rozwiązanie proponują między innymi nowoczesne produkty firmy Toshiba. Klimatyzator dzięki danym przesyłanym z czujnika samodzielnie wykryje zbyt wysoki poziom panującej w powietrzu wilgoci i samodzielnie uruchomi niezbędny tryb. Rozwiązanie takie jest o tyle dobre, że osuszanie odbyć się może podczas naszej nieobecności - gdy jesteśmy np. na spacerze. Po powrocie wejdziemy więc do pomieszczenia cechującego się przyjemnym, zdrowym mikroklimatem.

 

Kto (i kiedy) powinien skorzystać z trybu osuszania?

 

Tryb osuszania idealnie sprawdzi się między innymi w łazience i kuchni - wilgotność tych pomieszczeń często przekracza optymalny poziom. O zakupie klimatyzatora z funkcją DRY powinni pomyśleć przede wszystkim mieszkańcy starych, zabytkowych kamienic - często nieruchomości w nich się znajdujące posiadają wysoko zawieszone sufity, co sprawia, że ciężko je ogrzać. Bez wątpienia warto regularnie korzystać z tego trybu zwłaszcza późnym latem i jesienią, gdy sumy opadów, a co za tym idzie, panująca w powietrzu wilgoć są najwyższe. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się jednak przez cały rok - wiele zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika związanych z poziomem wilgoci w jego mieszkaniu.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.