Uszczelnianie domu - dlaczego warto zadbać o odpowiednią izolację

Uszczelnianie domu - dlaczego warto zadbać o odpowiednią izolację

 

Czy wiesz, że przez nieszczelną instalację domu możesz stracić aż do 25 % ciepłego/chłodnego powietrza? Nie pozwól na to - poznaj liczne atuty optymalnej izolacji i dowiedz się jak zadbać o prawidłowe uszczelnienie domu.

Jeśli chodzi o utrzymanie domu, największe koszta pociąga za sobą klimatyzacja oraz ogrzewanie. Warto tu też podkreślić, że nader często wydatki te są niepotrzebnie potęgowane poprzez niestarannie uszczelniony dom - szacuje się, że aż 25 % ciepłego/schłodzonego powietrza może "uciec" z wnętrza przez niewielkie dziury i szczeliny w izolacji. To naprawdę dużo! Warto zatem poświecić nieco czasu dla wykrycia wszelkich newralgicznych punktów, a następnie ich zabezpieczenia.

 

Konsekwencje nieszczelnej izolacji

 

Jeżeli izolacja Twojego domu nie jest szczelna, tracisz cenny chłód, a jednocześnie nagrzane powietrze wdziera się do wewnątrz. Następnie zimne powietrze miesza się z gorącym, a temperatura w Twoim domu staje się niekomfortowa. Dodatkowo mogą pojawiać się różnice w mikroklimacie pomiędzy poszczególnymi wnętrzami, co pogarsza warunki życia w domu oraz sprzyja infekcjom.

 

Jak wykryć "wycieki" powietrza?

 

Celem wykrycia miejsc, przez które ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistę, który kierując się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem będzie w stanie ocenić, czy i jeżeli tak to którędy powietrze wydostaje się na zewnątrz. Możemy też spróbować zbadać sytuację samemu. Najprostszym sposobem będzie przyłożenie ręki do framug okien lub drzwi i sprawdzenie, czy odbywa się tam jakiś wyczuwalny ruch powietrza. Znacznie jednak lepsza metoda polega na przejściu dookoła domu z kadzidełkiem, poświęcając przy tym szczególną uwagę drzwiom, oknom i strychowi. Jeżeli w którymś miejscu dym zacznie unosić się do boku, najprawdopodobniej znaleźliśmy słaby punkt izolacji.

 

Jak samodzielnie uszczelnić dom?

 

Uszczelnienie wykrytych szpar i szczelin jest sprawą bardzo łatwą i nie wymagającą zbyt dużych nakładów pracy. Jeżeli chodzi o oka, to jedną z metod ich zaizolowania jest przyklejenie uszczelek z tworzywa lub gumy. Mocuje się je na wewnętrznej, uprzednio oczyszczone za pomocą wilgotnej szmatki krawędzi ościeżnicy. W dokładnie ten sam sposób można uszczelnić drzwi. Pozostałe miejsca zabezpieczamy silikonem, sprajem uszczelniającym lub gąbką.

Korzyści wynikające z właściwie uszczelnionego domu
Korzyści wynikające z prawidłowo uszczelnionego domu są niemożliwe do przeceniania. Przede wszystkim, dzięki zabezpieczeniu wszelkich miejsc, którymi chłodne powietrze mogłoby wydostawać się na zewnątrz, a gorące wedrzeć do środka, skrócony zostaje czas pracy klimatyzatora. To z kolei pociąga za sobą znaczny spadek wysokości rachunków, a przy tym zmniejsza ryzyko awarii systemu i ponoszenia związanych z jego naprawą kosztów.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.