W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?

W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?

 

Coraz więcej właścicieli domów i przedsiębiorstw decyduję się na zastąpienie starych systemów grzewczych nowymi, wydajniejszymi rozwiązaniami. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów do ogrzania nieruchomości są gruntowe pompy ciepła. Urządzenia te tworzą układ zamknięty, a ciepło pozyskiwane jest z gruntu. Nowoczesne pompy ciepła są w stanie utrzymywać odpowiednią temperaturę w budynku nawet w czasie srogich zim, a możliwość podłączenia systemu do paneli fotowoltaicznych pozwala uzyskać samowystarczalność energetyczną.

 

Ciepło pozyskiwane i odzyskiwane z gruntu

 

Zasady działania gruntowej pompy ciepła różnią się w zależności od wyboru konkretnego rozwiązania. Istnieją dwie możliwości poboru ciepła z gruntu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie instalacji, która pośredniczy w wymianie ciepła pomiędzy parownikiem a gruntem. Taki system nazywa się pompą ciepła typu glikol-woda lub też bardziej potocznie solankową pompą ciepła. Urządzenie tego typu pobiera energię przy pomocy sond gruntowych lub kolektorów, następnie zamieniając ją w ciepło pozwalające na ogrzanie budynku i wody użytkowej. Innym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła z odparowaniem bezpośrednim. Jednak w tym wypadku trzeba liczyć się z koniecznością instalacji dużego parownika.

Niezależnie od wybranego rozwiązania zarówno gruntowa pompa solankowa, jak i modele z odparowaniem bezpośrednim do prawidłowego działania potrzebują wymiennika gruntowego, czyli wykopania w ziemi miejsca na rurę, która tworzy pętle. W przypadku wykorzystania systemu solankowego najczęściej montuje się dodatkowe pętle, które dzięki zamontowanym kolektorom pionowym bądź poziomym pozwalają ograniczyć zużycie mocy urządzenia.

 

Zalety użytkowania gruntowej pompy ciepła

 

Głównym czynnikiem przemawiającym za odejściem od starych i niskowydajnych rozwiązań grzewczych jest dużo niższy koszt utrzymania nieruchomości przy jednoczesnej większej wygodzie użytkowania i sprawności gruntowej pompy ciepła. Urządzenia tego typu pozwalają na pobór darmowej energii cieplnej z gruntu, jak również współpracę z innymi systemami energii odnawialnej, jak fotowoltaika. Dodatkowym atutem jest możliwość przyłączenia pompy do mat grzewczych i ogrzewania podłogowego.

Nowoczesne gruntowe pompy ciepła cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Najczęściej urządzenia tego typu są chwalone przez użytkowników ze względu na długą żywotność, niemal całkowitą bezobsługowość i dużo niższe koszty eksploracji w porównaniu do starych systemów grzejnych.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.