Na przestrzeni ostatniej dekady sposób ogrzewania budynków mieszkalnych ulega ciągłej ewolucji. Gospodarstwa domowe odchodzą od tradycyjnych rozwiązań takich jak piece, w których spalane są paliwa kopalne na rzecz alternatywnych źródeł ciepła. I choć te ostatnie, zwłaszcza wyposażone w sterowniki pozwalające regulować ich wydajność, są z reguły ekonomiczne i ekologiczne, to nie zawsze sprawdzają się w warunkach przejściowych. Mowa tu okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy jest na tyle chłodno, że przydałoby się dogrzewanie, ale równocześnie na tyle ciepło, że uruchomienie systemu ogrzewania, w który wyposażony jest dom powoduje jednoczesną potrzebę otwierania okien. W takich warunkach rozwiązaniem, po które często sięgają właściciele nieruchomości jest ogrzewanie domu klimatyzacją.
Zasada działania klimatyzatora z funkcją grzania
W nowoczesnych urządzeniach klimatyzacyjnych możliwe jest odwrócenie sposobu działania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej za pomocą jednego przycisku. Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury jednostka wewnętrzna chłodzi nadmuchiwane do pomieszczeń powietrze, a zewnętrzna odbiera wydmuchiwany na zewnątrz ciepły strumień. Klimatyzator przestawiony w tryb grzania działa odwrotnie - jednostka wewnętrzna ogrzewa wprowadzane do środka przez jednostkę zewnętrzną zimne powietrze. Urządzenia te są wyposażone w sterowniki, dzięki czemu użytkownik ustawić może oczekiwaną temperaturę i cieszyć się optymalnymi warunkami termicznymi panującymi w pomieszczeniu.
Zalety zastosowania klimatyzacji w ogrzewaniu budynków mieszkalnych
Podstawową zaletą ogrzewania domu klimatyzacją jest jego koszt. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze, niż ogrzewanie węglem, ekogroszkiem, pelletem czy gazem. Klimatyzator pobierając mniej energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować więcej energii cieplnej, można więc go uznać za ekonomiczne źródło ogrzewania.
Taki system grzewczy nie emituje spalin, gazów ani pyłów, jest więc przyjazny dla środowiska naturalnego ale również i dla ludzkiego zdrowia. Na stan zdrowia pozytywnie wpływają również zainstalowane w klimatyzatorach filtry i systemy jonizacyjne, oczyszczające powietrze z drobnych zanieczyszczeń, grzybów, bakterii i drobnoustrojów.
W porównaniu z innymi źródłami ogrzewania klimatyzacja jest systemem praktycznie bezobsługowym - wystarczy tylko wcisnąć przycisk.
Wady ogrzewania domu klimatyzacją
Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie budynków klimatyzacją to wyłącznie zalety. System posiada również słabe strony i warto przy podejmowaniu decyzji o jego zainstalowaniu wykonać rzetelny bilans plusów i minusów, aby wiedzieć na pewno, czy założony efekt zostanie osiągnięty.
Do głównych wad tego rozwiązania należą:
- mała moc systemu, która może być niewystarczająca w chłodniejsze dni
- większe koszty energii elektrycznej w przypadku intensywnego wykorzystania klimatyzatora do ogrzewania
- konieczność montażu urządzeń klimatyzacyjnych we wszystkich pomieszczeniach wykorzystywanych przez większą część dnia
- "przebicie się" z instalacją przez ściany, co pogorszyć może estetykę pomieszczeń.
Ekspert ds. innowacji jednego z czołowych producentów klimatyzatorów z funkcją grzania twierdzi:
"Pamiętać należy, że ogrzewanie domu klimatyzacją to rozwiązanie które najbardziej opłaca się wykorzystać wiosną i jesienią. W tym okresie najłatwiej skorzystać z jego zalet, a wady nie wpłyną zbyt negatywnie na jego funkcjonalność."