Wady i zalety ogrzewania domu klimatyzacją

Wady i zalety ogrzewania domu klimatyzacją

 

Na przestrzeni ostatniej dekady sposób ogrzewania budynków mieszkalnych ulega ciągłej ewolucji. Gospodarstwa domowe odchodzą od tradycyjnych rozwiązań takich jak piece, w których spalane są paliwa kopalne na rzecz alternatywnych źródeł ciepła. I choć te ostatnie, zwłaszcza wyposażone w sterowniki pozwalające regulować ich wydajność, są z reguły ekonomiczne i ekologiczne, to nie zawsze sprawdzają się w warunkach przejściowych. Mowa tu okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy jest na tyle chłodno, że przydałoby się dogrzewanie, ale równocześnie na tyle ciepło, że uruchomienie systemu ogrzewania, w który wyposażony jest dom powoduje jednoczesną potrzebę otwierania okien. W takich warunkach rozwiązaniem, po które często sięgają właściciele nieruchomości jest ogrzewanie domu klimatyzacją.

 

Zasada działania klimatyzatora z funkcją grzania

 

W nowoczesnych urządzeniach klimatyzacyjnych możliwe jest odwrócenie sposobu działania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej za pomocą jednego przycisku. Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury jednostka wewnętrzna chłodzi nadmuchiwane do pomieszczeń powietrze, a zewnętrzna odbiera wydmuchiwany na zewnątrz ciepły strumień. Klimatyzator przestawiony w tryb grzania działa odwrotnie - jednostka wewnętrzna ogrzewa wprowadzane do środka przez jednostkę zewnętrzną zimne powietrze. Urządzenia te są wyposażone w sterowniki, dzięki czemu użytkownik ustawić może oczekiwaną temperaturę i cieszyć się optymalnymi warunkami termicznymi panującymi w pomieszczeniu.

 

Zalety zastosowania klimatyzacji w ogrzewaniu budynków mieszkalnych

 

Podstawową zaletą ogrzewania domu klimatyzacją jest jego koszt. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze, niż ogrzewanie węglem, ekogroszkiem, pelletem czy gazem. Klimatyzator pobierając mniej energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować więcej energii cieplnej, można więc go uznać za ekonomiczne źródło ogrzewania.

 

Taki system grzewczy nie emituje spalin, gazów ani pyłów, jest więc przyjazny dla środowiska naturalnego ale również i dla ludzkiego zdrowia. Na stan zdrowia pozytywnie wpływają również zainstalowane w klimatyzatorach filtry i systemy jonizacyjne, oczyszczające powietrze z drobnych zanieczyszczeń, grzybów, bakterii i drobnoustrojów.

 

W porównaniu z innymi źródłami ogrzewania klimatyzacja jest systemem praktycznie bezobsługowym - wystarczy tylko wcisnąć przycisk.

 

Wady ogrzewania domu klimatyzacją

 

Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie budynków klimatyzacją to wyłącznie zalety. System posiada również słabe strony i warto przy podejmowaniu decyzji o jego zainstalowaniu wykonać rzetelny bilans plusów i minusów, aby wiedzieć na pewno, czy założony efekt zostanie osiągnięty.

 

Do głównych wad tego rozwiązania należą:

  • mała moc systemu, która może być niewystarczająca w chłodniejsze dni
  • większe koszty energii elektrycznej w przypadku intensywnego wykorzystania klimatyzatora do ogrzewania
  • konieczność montażu urządzeń klimatyzacyjnych we wszystkich pomieszczeniach wykorzystywanych przez większą część dnia
  • "przebicie się" z instalacją przez ściany, co pogorszyć może estetykę pomieszczeń.

 

Ekspert ds. innowacji jednego z czołowych producentów klimatyzatorów z funkcją grzania twierdzi:

 

"Pamiętać należy, że ogrzewanie domu klimatyzacją to rozwiązanie które najbardziej opłaca się wykorzystać wiosną i jesienią. W tym okresie najłatwiej skorzystać z jego zalet, a wady nie wpłyną zbyt negatywnie na jego funkcjonalność."

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.