Korzystny klimat w domu zapewni tylko dobra wentylacja. Skuteczność wentylacji zależy od wielu czynników, w tym od jej rodzaju.
Zadania wentylacji
Zadaniem wentylacji jest usuwane z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie świeżego. W budynku, w którym wentylacja została dobrze zaprojektowana, wymiana powietrza odbywa się w odpowiedni sposób. W efekcie nie tylko dostarcza ona powietrze niezbędne do oddychania, ale także:
- zmniejsza wilgotność powietrza;
- rozcieńcza i usuwa znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, w tym: dwutlenek węgla, kurz, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy z kuchni i łazienki;
- dostarcza tlen, który jest niezbędny do właściwego spalania węgla czy gazu w urządzeniach grzewczych i kuchennych.
Rola wentylacji jest więc naprawdę ogromna.
Rodzaje wentylacji
Wymiana powietrza w domach może odbywać się w sposób naturalny lub mechaniczny. Skuteczność wentylacji naturalnej czyli grawitacyjnej zależy od bardzo wielu czynników. Wpływa na to między innymi jakość powietrza na zewnątrz. Jej skuteczność zmienia się także w zależności od pory roku. Znacznie skuteczniej działa zimą, a latem niestety gorzej. Należy jednak pamiętać, że działająca sprawnie z okresie zimowym wentylacja naturalna powoduje wychładzanie domu, a co za tym idzie powoduje wzrost kosztów ogrzewania. W przypadku wentylacji mechanicznej takiego niepożądanego efektu można uniknąć. Ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń można kontrolować. Do tego wentylacja mechaniczna o każdej porze roku działa równie sprawnie. Wśród wentylacji mechanicznej wyróżnia się dwa rodzaje. Jest to:
- mechaniczna wentylacja wyciągowa;
- mechaniczna wentylacja nawiewno-wyciągowa z odzyskiem ciepła.
Ten pierwszy rodzaj wentylacji wymaga zastosowanie wentylatorów wyciągowych. W drugim przypadku stosuje się wentylatory nawiewne i wyciągowe oraz buduje sieć specjalnych kanałów, którymi ogrzane powietrze jest transportowane do pomieszczeń mieszkalnych. Stosowanie wentylacji nawiewno-wyciągowej z odzyskiem ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu. System ten może być stosowany nie tylko w nowych, ale także w modernizowanych domach.
Usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego z zewnątrz to najważniejsze zadanie wentylacji. Jeśli nie działa ona sprawnie, samopoczucie domowników może ulec pogorszeniu. Wzrasta także ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla. Najbardziej popularna w Polsce wentylacja naturalna przegrywa dzisiaj z mechaniczną.