Wentylacja – rodzaje, które warto zastosować w domu

Wentylacja – rodzaje, które warto zastosować w domu

 

Korzystny klimat w domu zapewni tylko dobra wentylacja. Skuteczność wentylacji zależy od wielu czynników, w tym od jej rodzaju.

 

Zadania wentylacji

 

Zadaniem wentylacji jest usuwane z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie świeżego. W budynku, w którym wentylacja została dobrze zaprojektowana, wymiana powietrza odbywa się w odpowiedni sposób. W efekcie nie tylko dostarcza ona powietrze niezbędne do oddychania, ale także:

  • zmniejsza wilgotność powietrza;
  • rozcieńcza i usuwa znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, w tym: dwutlenek węgla, kurz, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy z kuchni i łazienki;
  • dostarcza tlen, który jest niezbędny do właściwego spalania węgla czy gazu w urządzeniach grzewczych i kuchennych.

Rola wentylacji jest więc naprawdę ogromna.

 

Rodzaje wentylacji

 

Wymiana powietrza w domach może odbywać się w sposób naturalny lub mechaniczny. Skuteczność wentylacji naturalnej czyli grawitacyjnej zależy od bardzo wielu czynników. Wpływa na to między innymi jakość powietrza na zewnątrz. Jej skuteczność zmienia się także w zależności od pory roku. Znacznie skuteczniej działa zimą, a latem niestety gorzej. Należy jednak pamiętać, że działająca sprawnie z okresie zimowym wentylacja naturalna powoduje wychładzanie domu, a co za tym idzie powoduje wzrost kosztów ogrzewania. W przypadku wentylacji mechanicznej takiego niepożądanego efektu można uniknąć. Ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń można kontrolować. Do tego wentylacja mechaniczna o każdej porze roku działa równie sprawnie. Wśród wentylacji mechanicznej wyróżnia się dwa rodzaje. Jest to:

  • mechaniczna wentylacja wyciągowa;
  • mechaniczna wentylacja nawiewno-wyciągowa z odzyskiem ciepła.

Ten pierwszy rodzaj wentylacji wymaga zastosowanie wentylatorów wyciągowych. W drugim przypadku stosuje się wentylatory nawiewne i wyciągowe oraz buduje sieć specjalnych kanałów, którymi ogrzane powietrze jest transportowane do pomieszczeń mieszkalnych. Stosowanie wentylacji nawiewno-wyciągowej z odzyskiem ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu. System ten może być stosowany nie tylko w nowych, ale także w modernizowanych domach.

Usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego z zewnątrz to najważniejsze zadanie wentylacji. Jeśli nie działa ona sprawnie, samopoczucie domowników może ulec pogorszeniu. Wzrasta także ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla. Najbardziej popularna w Polsce wentylacja naturalna przegrywa dzisiaj z mechaniczną.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.