Wpływ jakości powietrza wewnętrznego na zdrowie – rola systemów klimatyzacji i wentylacji

Wpływ jakości powietrza wewnętrznego na zdrowie – rola systemów klimatyzacji i wentylacji

 

Skład i jakość powietrza, którym oddychamy, wiąże się ściśle z tym, jak się czujemy. Oczywiście najbardziej na jego działanie jesteśmy wyeksponowani, przebywając na zewnątrz, ale powietrze wewnątrz naszych mieszkań też ma na nas bezpośredni wpływ, i nie zawsze jest to oddziaływanie pozytywne. Czy możemy coś zrobić, aby było ono lepsze? Odpowiedzią na to pytanie są między innymi nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji. 

 

Jak powietrze wpływa na nasze zdrowie?

 

Powietrze wypełniające wnętrza, w których przebywamy, wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Niestety w wielu regionach Polski jego skład daleki jest od idealnego. Znajdujące się w nim pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, czy lotne związki organiczne przenikają wraz z powietrzem zewnętrznym do naszych domów i mieszkań, powodując różnego rodzaju problemy.

Powietrze złej jakości osłabić może układ oddechowy, zwiększając ryzyko infekcji, oraz układ sercowo-naczyniowy, który ze względu na zanieczyszczenia z powietrza bardziej narażony jest na nadciśnienie, a także zawały i udary. Z kolei układ nerwowy w takim środowisku reaguje pogarszaniem się funkcji poznawczych i zwiększonym tempem procesów degeneracyjnych. Badania wskazują, że niska jakość powietrza jest czynnikiem przyśpieszającym rozwój nowotworów, przede wszystkim raka płuc. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi również do zaburzeń snu i koncentracji, oraz pogarszania się nastroju.

 

Klimatyzacja i wentylacja jako sposób na poprawę jakości powietrza w domu

 

Mikroklimat w pomieszczeniach w dużej mierze zależy od wydajnej wymiany powietrza. Zużyte powietrze wewnętrzne odprowadzane jest na zewnątrz, a w jego miejsce dostarczane jest świeże powietrze zewnętrzne. A jeśli na zewnątrz nie panują zbyt dobre warunki? Sposobem na to jest montaż odpowiednich systemów wentylacji i klimatyzacji. 

Prawidłowo działająca wentylacja oznacza:

  • szybkie usuwanie na zewnątrz zużytego powietrza, a wraz z nim kurzu, związków chemicznych i organicznych, 
  • ciągły dopływ świeżego, oczyszczonego powietrza (pod warunkiem zastosowania w niej odpowiedniej klasy filtrów),
  • zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów przez redukcję wilgotności w pomieszczeniach. 

Klimatyzacja kojarzy nam się głównie ze schładzaniem powietrza latem. Ale to przecież nie jest jej jedyna funkcja. Utrzymywanie przez nią stabilnej temperatury w pomieszczeniach wpływa na dobre samopoczucie tych, którzy w nich przebywają. Podobnie jak wentylacja, system klimatyzacyjny nie dopuszcza do nadmiernego wzrostu wilgotności powietrza, utrzymując ją na poziomie 40 – 60%, ale i nie pozwala na nadmierne jego osuszenie. Dzięki temu śluzówki i skóra nie są podrażnione, co zmniejsza ryzyko infekcji i rozwoju alergii. Wyposażenie klimatyzatorów w nowoczesne filtry powoduje, że powietrze wewnątrz pomieszczeń oczyszczane jest z zanieczyszczeń i bakterii. To z kolei pozwala utrzymywać układ oddechowy w dobrej kondycji. 

Czyste powietrze to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto więc zadbać o nie, stosując systemy wentylacji i klimatyzacji, które zwiększają jego jakość. Ale sam montaż to za mało. Konieczne jest również utrzymanie ich w sprawności. Regularne czyszczenie i konserwacja to podstawa. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.