Współpraca pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Współpraca pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

 

Odnawialne źródła energii, do których zaliczyć można instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła to idealne rozwiązanie nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także ekologicznych. Okazuje się, że połączenie tych dwóch urządzeń w jedną instalację jest możliwe nie tylko w nowym, ale także przekształcanym budynku i wiąże się z generowaniem sporych oszczędności. W jaki sposób działa pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz jakie korzyści płyną z tego rozwiązania? Dowiesz się z naszego artykułu. 

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła?

 

Pompa ciepła do wytwarzania ciepła użytkowego wykorzystuje odnawialne źródła energii, czyli energię słoneczną skumulowaną w wodzie, gruncie i powietrzu. Jednak aby pompa ciepła była zdolna do działania, wymaga zasilania energią elektryczną w około 20%. Aby ograniczyć zużycie prądu, istnieje możliwość połączenia instalacji z panelami fotowoltaicznymi, co znaczenie wpłynie na redukcję kosztów ogrzewania domu, zasilania urządzeń domowych oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Panele fotowoltaiczne poprzez zawarte w nich półprzewodniki w postaci krzemu wytwarzają prąd stały zasilający cały budynek. Przyłączane są one do istniejącej już instalacji elektrycznej, w której konieczny jest także inwerter DC/AC, który przekształca prąd stały w zmienny. Dzięki temu możliwe jest zasilanie pompy ciepła i grzałki elektrycznej podejrzewającej wodę użytkową. 

 

Jakie korzyści może przynieść współpraca fotowoltaiki z pompą ciepła?

 

Decydując się na połączenie działania fotowoltaiki z pompą ciepła, można osiągnąć wiele korzyści. Należy pamiętać, że współpraca tych dwóch instalacji pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania, chłodzenia domu czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo daję pewność co do swojej sytuacji energetycznej, pozwala na uniezależnienie się od dostawców energii i stale podnoszących się cen prądu. Decyzja o połączeniu działania tych dwóch urządzeń znacznie wpływa na wzrost wartości posiadanej nieruchomości oraz nie wymusza inwestycji w komin, opał i kotłownię. Wpływa również znacząco na komfort życia mieszkańców, gdyż nie ma konieczności ciągłego sterowania systemem. Kiedy zachodzi taka konieczność można zainstalować aplikację, dzięki której sterowanie możliwe jest nawet online. Jednym z najważniejszych efektów inwestycji we współpracę pompy ciepła z fotowoltaiką jest zmniejszenie ilości smogu, co przekłada się nie tylko na lepsze zdrowie mieszkańców ale także walkę z globalnym ociepleniem klimatu.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.