Komin to bez wątpienia, jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Okazuje się, że nowoczesne technologie, które coraz chętniej wykorzystuje się w budownictwie, pozwalają na rezygnację z kominów. Jakie są zalety takiego rozwiązania oraz kiedy jest ono możliwe? O tym będzie nasz artykuł.
Rezygnacja z komina - jakie są zalety takiego rozwiązania?
Rezygnacja z komina to ogromna oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dzięki temu możliwy jest zakup energooszczędnych, wydajnych oraz ekologicznych urządzeń grzewczych. Są to pompy ciepła, coraz bardziej popularne w Polsce. Brak komina to również oszczędność na przeglądach kominiarskich czy pracach naprawczych. Niewątpliwą zaletą jest również przestrzeń, która zostaje do użytku w momencie rezygnacji z komina. To nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej spotykane jest w naszym kraju i za granicą. Domy bez komina wyglądają estetycznie i nowocześnie, a dodatkowo nie ma ryzyka uszkodzenia dachu podczas użytkowania komina i tradycyjnego ogrzewania.
Jaka instalacja grzewcza dla domu bez komina?
Nowoczesne domy budowane są w taki sposób, aby były jak najbardziej energooszczędne. Mają niskie zapotrzebowanie na energię, a izolacja zatrzymuje ciepło, które nie ma możliwości ""uciekania"" z budynku. W takich budynkach instaluje się pompy ciepła, które nie wymagają komina, tak, jak tradycyjne piece zasilane drewnem czy węglem. Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i są niezwykle wydajne, dzięki temu świetnie ogrzewają domy zimą i obniżają temperaturę latem. Dodatkowo to niższe koszty eksploatacji. Wiele osób decyduje się także na połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką, dzięki temu możliwe jest obniżenie rachunków za prąd. To rozwiązanie ekologiczne, które służy ochronie środowiska i zmniejsza emisje szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. "
Jaka wentylacja dla domu bez komina?
Jak powszechnie wiadomo, w starszych budynkach kominy spełniają również funkcje wentylacji. W nowoczesnych domach, zamiast kominów wentylacyjnych tworzy się wydajne wentylacje mechaniczne z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Dzięki temu możliwe jest stworzenie budynku o dużej efektywności energetycznej. To świetny sposób wentylacji, który gwarantuje skuteczne odprowadzanie zanieczyszczeń, pyłów, kurzu i alergenów. Wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, gdyż zapewnia stały dostęp do czystego powietrza. Dodatkowo odzysk ciepła pozwala na gromadzenie oszczędności.