Zastosowanie pompy ciepła wydaje się doskonałym rozwiązaniem zapewniającym całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę przez cały rok. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie pozbawione wad? Co z ekologią przy tego typu rozwiązaniach? Te i inne wątpliwości powinien rozwiać poniższy tekst.
Zastosowanie pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej
Jest to efektywne rozwiązanie, które można zastosować zarówno w budownictwie nowego typu, jak i budynkach wybudowanych zdecydowanie wcześniej. Warto wiedzieć, że aż 70% energii potrzebnej do podgrzania wody urządzenie uzyskuje z powietrza z otoczenia, bądź ciepła opadowego zawartego w pomieszczeniu. Możliwość połączenia pompy ciepła z istniejącym już kotłem grzewczym daje nie tylko maksymalny komfort ciepłej wody, ale dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest zminimalizowanie nieekonomicznej pracy kotła w okresie letnim. Najczęstszym rozwiązaniem w pompach ciepła stosowanych do ciepłej wody użytkowej jest ukrycie w jednej obudowie modułu pompy ciepła oraz zbiornika wody użytkowej. Pompa taka działa na zasadzie czajnika elektrycznego o ogromnej pojemności. Nie jest to jednak rozwiązanie tak kosztowne jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, że na każdą jednostkę energii cieplnej podgrzewającą wodę użytkową ¾ pochodzi z otoczenia, a jedynie ¼ z sieci elektrycznej.
Czy to rozwiązanie sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych?
W Polsce od dłuższego czasu obserwujemy ocieplenie klimatu i ostre zimowe temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza zdarzają się sporadycznie. Pompy ciepła oferowane przez wiodących producentów utrzymują swoją minimalną moc grzewczą w temperaturze -15 st. C, a ich producenci gwarantują poprawność pracy do temperatury niższej nawet o 12 stopni. Dodatkowym atutem jest fakt, że moc tego typu sprzętu wzrasta wraz ze wzrostem temperatury powietrza na zewnątrz. W okresie od wiosny do późnej jesieni jest to najtańszy sposób na uzyskanie ciepłej wody użytkowej.
Ekologicznie, czy szkodliwie dla środowiska?
Mimo, że pompy ciepła do podgrzewania wody zużywają energię elektryczną, która to w naszym kraju w większości pochodzi ze spalania węgla, urządzenia te stanowią rozwiązanie jak najbardziej proekologiczne. Poprzez to, że efektywność pracy takiej pompy jest na tyle duża, że przyczynia się ona do zredukowania produkcji dwutlenku węgla i tlenków azotu.