Z jakich rur wykonać przewody wentylacyjne i jak je poprowadzić ?

Z jakich rur wykonać przewody wentylacyjne i jak je poprowadzić ?

 

Instalacja wentylacji jest obowiązkową procedurą podyktowaną normami sanitarnymi. Konieczne jest zainstalowanie tego systemu w łazienkach, kuchniach i saunach. Rury wentylacyjne mają wiele rodzajów i różnią się ich charakterystyką. Aby wybrać odpowiednie produkty do swoich celów, powinieneś bardziej szczegółowo przestudiować ich właściwości.

 

Najważniejsze parametry

 

Rury wentylacyjne muszą spełniać kilka ważnych parametrów:

  • być szczelne
  • poziom hałasu podczas działania nie powinien przekraczać norm sanitarnych i higienicznych;
  • powietrze musi przez nie przepływać swobodnie i z określoną prędkością, która została ustalona w obliczeniach układu;
  • musi spełniać niezbędne wymagania dotyczące izolacji termicznej;
  • powinny pasować do wystroju pomieszczenia i nie zajmować zbyt wiele miejsca.

 

System i jego ułożenie

 

Kanał wentylacyjny Ich wybór z reguły zależy od wymaganej sekcji i rozmiaru. Jako okap można użyć rury profilowej, ponieważ jest łatwa w instalacji. Popularne są prostokątne kanały powietrzne następujących rozmiarów: 60 x 120 mm i 60 x 204 mm. Łącznik adaptera stosuje się, jeśli konieczne jest połączenie dwóch rur o różnych rozmiarach. W skład systemu instalacji wchodzą też koszulki, łączniki i zawory. Ponadto istnieje wiele elementów pomocniczych, które łączą rury o różnych rozmiarach i kształtach przekroju. Dodatkowe szczegóły są wybierane na podstawie wymiarów głównych elementów wentylacji. Upraszczają instalację i przyspieszają. W konstrukcjach stosuje się różne rodzaje rur: z różnych tworzyw sztucznych, gładkich i falistych ze stali lub aluminium, ocynkowanych. Produkty faliste gromadzą brud ze względu na swój żebrowany kształt i wytwarzają więcej hałasu podczas pracy. Takie rury muszą być okresowo czyszczone. Kupując rury do wentylacji, należy pamiętać, że muszą mieć średnicę mniejszą niż sam otwór okapu. Jeśli ta zasada zostanie zaniedbana, poziom hałasu podczas pracy takiego układu będzie znacznie wyższy, a także wzrośnie obciążenie silnika, w wyniku czego wydajność systemu spadnie. Warto wziąć pod uwagę, że 1 obrót rury wydechowej o 90 ° zmniejsza właściwości funkcjonalne systemu o 10%. Jeśli zakręt przekracza rozmiar kąta prostego, może to prowadzić do całkowitej nieprawidłowości w projekcie z powodu zakłócenia wypływu powietrza.

Aby poradzić sobie z odwrotnym ciągiem, konstrukcja przewiduje instalację zaworu, który reguluje przepływ powietrza i zapobiega jego cyrkulacji w przeciwnym kierunku. Aby zapewnić prawidłowe działanie, oś obrotowa jest zamontowana w płaszczyźnie pionowej. Powietrze jest zwykle odprowadzane przez dach lub ścianę. Instalacja tego typu systemu powinna odbywać się zgodnie ze standardami technicznymi i poprzedzona jest wszelkimi niezbędnymi obliczeniami, wyborem materiałów i ich oznakowaniem. Instalowanie wentylacji bez planu przyszłego projektu jest ryzykownym przedsięwzięciem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2023 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.