Zasada działania gruntowej pompy ciepła

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

 

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje ciepło z otoczenia. Może pobierać je z gruntu, wody lub powietrza. Następnie jest ono transportowane do instalacji grzewczej. W ten sposób można korzystać z energii, za którą nic nie trzeba płacić. Oczywiście, aby pompa mogła transportować ciepło, musi być zasilana energią elektryczną. Nie potrzebuje jej jednak na tyle dużo, aby jej eksploatacja była nieopłacalna.

 

O gruntowej pompie ciepła

 

Na rynku gruntowe pompy ciepła dostępne są w dwóch rodzajach. Pierwszy rodzaj to kompaktowe urządzenia, które pod estetycznie wykonaną obudową kryją wszystkie niezbędne elementy. Składają się na nie:

  • pompa;
  • zasobnik ciepłej wody;
  • pompy obiegowe;
  • automatyka;
  • armatura zabezpieczająca.

Drugi rodzaj to pompa ciepła gruntowa z oddzielnym zasobnikiem. Ten rodzaj pomp polecany jest do tych domów, w których pobór ciepłej wody jest naprawdę bardzo duży.
Plusem jest to, że każdy rodzaj gruntowej pompy ciepła może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu. Pomieszczenie to nie musi spełniać żadnych wymaga odnośnie wielkości czy wentylacji.

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

 

Jednym z jej elementów są poziome lub pionowe sondy, które umożliwiają czerpanie energii zmagazynowanej w gruncie. Te pierwsze układa się na głębokości około 1,5 m. Drugie wprowadza się w głąb gruntu na głębokość około 100 m. Rury wykonane są z tworzywa sztucznego. Pomiędzy nimi przepływa mieszanina wody i glikolu. Mieszanina to określane jest mianem solanki. Poziome czy pionowe sondy tworzą wymiennik gruntowy. Jego powierzchnię dobiera się w zależności od rodzaju grunty i mocy grzewczej pompy ciepła. Skumulowane w gruncie ciepło przekazywane jest do solanki, która następnie oddaje je do znajdującego się w pompie ciepła czynnika chłodzącego. W sprężarce pompy ciepła następuje sprężenie solanki. Sprężona solanka oddaje ciepło wodzie, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Temperatura czynnika roboczego jest na tyle wysoka, że wystarcza do ogrzania wody znajdującej się w instalacji. Gdy czynnik oddaje ciepło, skrapla się o ponownie staje cieczą. Jego temperatura się obniża, w takim stanie powraca do wymiennika. Cykl zaczyna się powtarzać.

Gruntowa pompa ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania domu. Może służyć także do przygotowania ciepłej wody do mycia. Wśród pomp ciepła cieszy się największą popularnością w naszym kraju.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.