Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystują energię słoneczną zmagazynowaną w powietrzu zewnętrznym, gruncie lub wodzie. Miejsca te określane są jako dolne źródło ciepła. Ciepło to jest dostarczane przy użyciu energii elektrycznej do górnego źródła ciepła, czyli do instalacji grzewczej. Niski koszt zakupu oraz montażu sprawia, że najwięcej osób decyduje się wybrać pompę ciepła powietrze-powietrze.
Zalety pompy ciepła powietrze-powietrze
Montaż pompy ciepła powietrze-powietrze nie wymaga wykonania żadnych prac ziemnych. W efekcie prace przy jej montażu przebiegają szybko i sprawnie. Montaż tej pompy ciepła nie wymaga także żadnych zezwoleń. Odpowiednio dobrana moc pompy sprawia, że przez większą część sezonu grzewczego może ona pracować samodzielnie bez wspomagania przez dodatkowego źródło ciepła. Jest to konieczne tylko wtedy, gdy temperatura spada poniżej minus dziesięć stopni Celsjusza. Takie niskie temperatury zdarzają się jednak w Polsce coraz rzadziej.
Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?
Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze opiera się na cyklicznej zmianie stanu fizycznego. Odbywa się to według schematu: gaz-ciecz-gaz-ciecz. W obiegu pompy ciepła krąży płyn zwany czynnikiem roboczym. Ciepło pobierane jest z otoczenia poprzez wentylator. Zassane przez wentylator powietrze jest dostarczane do parownika. To w nim znajduje się wspomniany czynnik roboczy. Czynnik ten nie może zamarzać, najczęściej wykorzystuje się mieszankę wody i glikolu. Ma on zdolność do parowania nawet w niskich temperaturach. Pod wpływem ciepła jego temperatura rośnie, zaczyna więc parować. Gdy przyjmie postać gazu trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura jeszcze rośnie. W sprężarce czynnik roboczy ma już taką temperaturę, że jest ona w stanie ogrzać wodę znajdującą się w instalacji grzewczej. Wytworzona energia może zostać wykorzystana także do podgrzewania wody użytkowej. Pracujące pompy ciepła powietrze-powietrze zużywają pewne, niewielkie ilości energii elektrycznej. Ale do napędu znajdującej się w tych urządzeniach sprężarek można wykorzystać prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne.
Pompy ciepła nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne. Przybywa jednak osób, które chcą zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Najtańsze w zakupie i montażu są pompy ciepła powietrze-powietrze. Występują w 3 rodzajach: monoblokowe wewnętrzne, monoblokowe zewnętrzne, typu split.