Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

 

Osób, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania domu i wody do mycia coraz częściej decydują się na montaż pompy ciepła. Urządzenie to może wykorzystywać między innymi energię słoneczną, która jest zmagazynowana w wodzie. Umożliwia więc korzystanie z energii, która nic nie kosztuje.

 

Zalety pompy ciepła powietrze-woda

 

Pompa ciepa powietrze-woda jest urządzeniem bardzo efektywnym. Temperatura wód gruntowych jest wysoka niezależnie od pory roku. Zazwyczaj wynosi od ośmiu do dwunastu stopni Celsjusza. Podobnie jak pozostałe rodzaje pomp ciepła jest urządzeniem bezobsługowym.

 

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła powietrze-woda?

 

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda dolnym źródłem ciepła są wody gruntowe. Pobrane przez pompę ciepło jest następnie przekazywane przy użyciu energii elektrycznej do górnego źródła ciepła, którym jest oczywiście instalacja grzewcza. Instalacja pompy ciepła powietrze-woda wymaga zbudowana na działce dwóch studni, z których każda będzie sięgała tej samej warstwy wodonośnej. Z pierwszej studni będzie czerpana woda, która następnie będzie przepompowywana przez znajdujący się w pompie ciepła wymienni. Do drugiej będzie odprowadzana woda schłodzona o kilka stopni.

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda czynnikiem grzewczym jest para. Jest ona sprężana w sprężarce, a jej temperatura może wzrosnąć nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Sprężarka napędzana jest prądem elektrycznym. Ciepły czynnik trafia następnie do wymiennika górnego, którym jest skraplacz. To w nim następuje przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej czy do ciepłej wody użytkowej. Następnie następuje powrót czynnik z instalacji grzewczej. W sranie ciekłym schłodzony czynnik powraca do studni.
Działanie pompy ciepła opiera się na prawach fizyki. Polega na cyklicznej zmianie stanu fizycznego krążącego z układzie zamkniętym czynnika roboczego. Woda, która wykorzystywana jest w pompie ciepła powietrze-woda jest kolejno poddawana sprężaniu, rozprężaniu i parowaniu.

Pompy ciepła mogą pobierać ciepło nie tylko z wody, ale także powietrza i gruntu. Za najbardziej efektywne uznaje się pompy ciepła powietrze-woda. Są one trudniejsze w zamontowaniu od pozostałych typów pomp, ale jednocześnie najtańsze w eksploatacji. Montując pompę ciepła powietrze-woda można korzystać z czystego, nie zużywającej żadnego paliwa i nie emitującego spalin urządzenia zapewniającego ciepło w domu i ciepłą wodę do mycia.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.